Alkoholizm u kobiet – jak z nim walczyć?

Mimo, że alkoholizm w dużej mierze kojarzy się nam z mężczyznami to jednak ten problem dotyka również kobiet i warto zdać sobie z tego sprawę. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że uzależnienie u kobiet może wyglądać inaczej niż w przypadku mężczyzn. Jaki więc jest alkoholizm u kobiet, jak można go rozpoznać i w jaki sposób będzie można z nim skutecznie walczyć? To co warto zauważyć to fakt, że liczba kobiet, które mają problem z uzależnieniem od alkoholu stale rośnie. Jak więc sytuacja wygląda w tym momencie? Kobiety piją zazwyczaj w ukryciu, wstydzą się tego bardziej niż mężczyźni. Specjaliści podkreślają, że ten problem jest na tyle poważny, że terapia zazwyczaj musi trwać dłużej niż w przypadku panów a jednocześnie samo uzależnienie ma dużo większe konsekwencje dla zdrowia kobiety.

Rosnący problem alkoholizmu u kobiet

W ostatnich latach zaglądając do ośrodków odwykowych można przekonać się, że problem alkoholizmu u kobiet niestety narasta. W niektórych ośrodkach okazuje się, że w grupie terapeutycznej znajduje się więcej kobiet niż mężczyzn, co jeszcze kilka lat temu było właściwie nie do pomyślenia. Okazuje się, że kobiety nie tylko coraz częściej nadużywają alkoholu, ale również coraz więcej z nich jest tego świadome, dlatego zgłaszają się na terapię. Nieustanne dążenie do równouprawnienia jak się wydaje doprowadziło również do wymieszania pojęcia praw i obowiązków wśród kobiet i mężczyzn, tak że chcą one obecnie dorównać mężczyznom również w piciu.

Dlaczego kobiety się uzależniają?

Bez wątpienia w ostatnich dziesięcioleciach zupełnie zmienił się styl bycia kobiet. Kiedyś panie sięgały wyłącznie po wino czy delikatne nalewki. Alkohol spożywało się wyłącznie przy większych okazjach w dużym towarzystwie. Obecnie wystarczy wyjść na obiad i już sięgamy po lampkę wina. W domu dla odstresowania pojawia się kolejna, kobiety sięgają po piwo, również coraz chętniej po mocne alkohole. Kobieta z piwem w pubie to widok, który kiedyś mógł budzić zgorszenie, obecnie zaś już nikogo nie dziwi. W ten sposób alkohol z dużym potencjałem uzależniającym wchodzi w nasze życie i trudno niekiedy zauważyć ten moment, gdy nie pije się okazjonalnie, ale pojawia się problem uzależnienia.

Jak wyczuć moment uzależnienia?

Przede wszystkim kluczowa sprawa to odpowiednie obserwowanie własnego picia. Gdy dochodzi do tego, że przestaje się liczyć procenty i nie wie ile w ciągu dnia wypija to już jest niebezpiecznie. Mało osób wie, że spożycie np. 8-10 piw to już tak jak spożycie pół litra wódki. Podobnie trzeba obserwować to jak często się pije. Gdy po alkohol sięga się każdego dnia będzie to już niebezpieczne. Szybko okazuje się, że dochodzi do przyzwyczajenia, które sprawia, że z czasem już zaczyna tego brakować. Tolerancja na alkohol również rośnie.

Gdzie udać się po pomoc?

Pomoc można uzyskać w wielu miejscach i warto po nią sięgać. Dostępne są specjalne poradnie, grupy wsparcia. Można się tam wybrać posłuchać, zasięgnąć informacji. Zrobić to może każdy, również te osoby, które chcą pomóc osobie uzależnionej. Najgorsze to co może się wydarzyć to zamknięcie się w czterech ścianach z tym problemem. Warto tej pomocy szukać jak najszybciej również dlatego, że kobieta może mieć problem z motywacją do leczenia. Do skutecznej terapii konieczna będzie pomoc całej rodziny. Kobieta alkoholiczka najczęściej nie ma takiego wsparcia, nie ma pomocy rodziny. Zazwyczaj to jedyne wsparcie jakie otrzymuje kobieta uzależniona pochodzi o jej matki, ewentualnie od dzieci.

Kobieta uzależniona – kobieta napiętnowana

Uzależnienie od alkoholu w przypadku kobiet skutkuje inną reakcją niż w przypadku mężczyzn. Dużo łatwiej o napiętnowanie przez społeczeństwo jeśli problem dotyka kobiet. To również sprawia, że kobiety bardzo długo potrafią pić w ukryciu, boją się sekowania przez społeczeństwo. Dlatego właśnie tego kobieta powinna unikać i zacząć szukać pomocy specjalistów od uzależnień, ponieważ im szybciej rozpocznie się terapie tym łatwiej będzie skutecznie z uzależnieniem sobie radzić. Po prostu warto o pomoc prosić.