Zaznacz stronę

Murter to niewielkie miasteczek położone w północnej części chorwackiej wyspy o tej samej nazwie. Na samą wyspę, jak i do miasta, bez problemu dotrzeć można samochodem. Łączy ją bowiem z lądem most zwodzony, oddalony od miasta o około 6 km. Sam most jest wielką atrakcją. Wybudowany został już w 1832 roku. Podnoszony jest tylko w określonych godzinach, aby mogły przepłynąć jachty kursujące pomiędzy chorwackimi wysepkami. Wyspa jest bardzo zielona, porastają ją lasy sosnowe, figowce i gaje oliwne, w których rosną oliwki na jedną z najlepszych oliw w Chorwacji, docenioną na targach Olejów we Francji w 1913 roku, Oliwę murterską.

W mieście warto zobaczyć pozostałości po rzymskiej wiosce Colentum znajdującej się na wzgórzu Gradina. Stamtąd też podziwiałam przepiękne widoki. Miłośnikom architektury sakralnej poleciłabym kościół Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Rocha i kościół świętego Michała Archanioła, jeden z najstarszych zabytków wyspy. Warto zajrzeć też do Kaplic Ślubów znajdujących się tak i w mieście, jak i na całej wyspie. W okolicach Murter i na całej wyspie znajdziemy piękne i piaszczyste, co niestety jest rzadkością w Chorwacji, plaże jak Slanica czy Podvrške, a także malownicze zatoczki z turkusową wodą.

Murter to też świetne miejsce na czarterowanie jachtów. Ma bardzo dobrą lokalizację ze względu na bliskość innych atrakcyjnych miejsc jak Szybenik, Zadar czy Split. Stamtąd dobrze też wypłynąć na malowniczy archipelag Kornati, nazywany najpiękniejszym archipelagiem Adriatyku, będący też Parkiem Narodowym.

 

Artykuł po angielsku:

Day 2 has started with the happy information that there is festival in Murter and the streets are going to be filled with exuberance. There were parties and dances everywhere and we were able to enjoy the festival time with Croatians and people from other countries there. The beach restaurant was really amazing where we had yummy food recipes especially the fish recipes.

 

 

Na podstawie / On the base of: Is sightseeing of Croatia really cheap?