Zaznacz stronę

Obuwie jest najbardziej istotnym wyposażeniem biegającego, zarówno amatora, który biegał będzie co jakiś czas, jak i sportowców przebiegających każdego dnia parę mil. Dla początkującej osoby w zasadzie są głównym elementem wyposażenia, o jakie należy zadbać gdy zaczyna się bawić się bieganiem. Duża ilość ludzi rozpoczynając uprawianie biegów ani trochę nie będzie zwracać uwagi na obuwie, jakie nosi w czasie biegu.

Zakładając niewygodne trampki lub buty całkowicie nieodpowiednie do biegów, i bardzo szybko kończy im się zapał, bo po prostu im się biega niewygodnie. W dodatku nieodpowiednio dopasowane obuwie często może być powodem bólów i przemęczenie kręgosłupa i stóp, a dodatkowo powiększać urazowe ryzyko. Zdecydowanej większości osób się wydaje, że jogging jest aktywnością mało narażoną na urazy, i tak jest w rzeczywistości. Lecz nieodpowiednie buty przyczyniać się mogą do przeróżnych zwichnięć, i również pozostałych urazów których powodem jest bieganie po nieutwardzonym, mało amortyzującym betonie. Szczęśliwie propozycja obuwia do biegów dzisiaj jest bardzo duży i praktycznie każdy bez kłopotów może znaleźć coś właściwego tak pod względami wygody jak i cen. Nabywając buty joggingowe bezwzględnie musimy dobrze je zmierzyć. Powinniśmy czuć się w nich dobrze i wygodnie, ponieważ każdorazowo pokonywać w nich będziemy duże dystanse.

Buty do biegania być nie mogą ani zbyt ciasne, ani też zbyt luźne, ponieważ to może spowodować drażnienie w czasie dłuższego biegu. Istotne musi być, żeby podeszwa buta była dobrze amortyzująca, duża grupa projektantów montuje w spodzie odpowiednie patenty powiększające wygodę i komfort. Poza wygodą dla dużej grupy ludzi istotny także jest kolorystyka i wygląd, lecz nie możemy jedynie tym sugerować się w czasie zakupów.