Gdy idziemy do szkoły, na tzw „wywiadówkę”, możemy zauważyć, że bardzo dużo dzieci ma nieco więcej kilogramów niż powinny. Wynika to z wielu czynników. Na pewno dzieci ruszają się o wiele mniej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Ale przede wszystkim największy wpływ na tą otyłość ma dieta. Dzieci jedzą zbyt dużo słodyczy, zbyt dużo tzw „fast foodów” co ma niesamowicie negatywny wpływ na ich rozwój fizyczny. A wiadomo, że zbyt otyły organizm, jest mniej odporny na choroby, a wszystkie organy wewnętrzne, takie jak serce, nerki czy wątroba, muszą pracować o wiele ciężej. Dlatego należy robić wszystko, aby nasze dzieci prawidłowo się odżywiały i by ich waga mieściła się w odpowiednich granicach.

Co więc powinno znajdować się w diecie naszych dzieci? Przede wszystkim naszym pociechom powinniśmy jak najbardziej ograniczyć słodycze. Albowiem zbyt duża ilość spożywanych cukrów, powoduje że kilogramy przybywają bardzo szybko i co równie ważne bardzo trudno później się ich pozbyć. Podobnie z diety dzieci należy wykreślić pokarmy zawierające dużą zawartość tłuszczów. One także powodują , że dzieciaki stają się bardziej otyłe. Natomiast do diety najmłodszych powinniśmy wprowadzić jak najwięcej warzyw i owoców. To właśnie w nich znajdują się witaminy, czy też inne składniki mineralne, które sprawiają, że dzieci prawidłowo się rozwijają. Równie istotne w diecie dzieci powinny być te potrawy, które zawierają dużo białka. A wszystko dlatego, że białko jest niezbędne do rozwoju kości, które przecież cały czas się rozwijają. Więc w każdej diecie powinno znajdować się np mleko, czy też jogurty.

Dodatkowo należy jak najwięcej namawiać nasze dzieci na ruch. Zamiast siedzieć przed telewizorem, zamiast grać na konsolach powinniśmy wysłać dzieci na rower, na basen itp. Aby dać im dobry przykład. Powinniśmy iść razem z nimi na spacer, na wspomniany rower i pokazać im, że ruch może być naprawdę zdrowy i wskazany. Jeżeli więc nasze dzieci będą miały odpowiednią dietę, jeżeli będą na dodatek odpowiednio dużo się ruszały, to nie będzie możliwości, aby były one otyłe. A to oznacza, że będą zdrowsze, będą lepiej się uczyć, co sprawi, że w przyszłości będą miały o wiele lepszy start w swoim dorosłym życiu.