Składając wniosek o kredyt w banku, zawsze mamy nadzieję, że pieniądze szybko będziemy mieli do naszej dyspozycji. Jednakże banki z całą pewnością nie będą nam chciały ich pożyczyć, zanim nie dowiedzą się, czy jesteśmy rzetelnymi klientami, którym można zaufać. Albowiem muszą one mieć jak największą pewność, że pożyczone pieniądze do nich wrócą i to oczywiście z odsetkami.

Składając więc wniosek o kredyt, musimy liczyć się z tym, że bank sprawdzi przede wszystkim naszą historię kredytową. Jest na gromadzona w Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie w tej instytucji, znajdują się informacje o każdym kliencie, który ma kredyt czy pożyczkę w każdej instytucji bankowej, czy w SKOK-u. Na indywidualnym koncie klienta, zapisywany jest każdy złożony wniosek, każda spłacona rata, każde opóźnienie w spłacie itp. Co więcej, są tam też gromadzone wszystkie informacje o naszych poręczeniach, jeżeli takie akurat dajemy. Więc banki mają doskonałą okazję do sprawdzenia jakimi klientami jesteśmy. Możemy być pewni, że jeżeli nasze poprzednie spłaty kredytów były robione z opóźnieniami, lub gdy mamy w obecnej chwili sporo zobowiązań kredytowych, możemy mieć spore kłopoty z uzyskaniem kredytu. Ale i na odwrót, jeżeli nasza historia jest dobra, o kredyt będzie nam dużo łatwiej. I właśnie dlatego o dobrą historię kredytową warto dbać.

Z całą pewnością nie dostaniemy kredytu, jeżeli bank stwierdzi, że nie mamy wystarczającej „zdolności kredytowej”. Banku misi być po prostu pewny, że nasze zarobki są wystarczające do terminowego regulowania wszelkich zobowiązań. Dlatego też musimy razem z wnioskiem przedstawić zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach, a także wszelkiego rodzaju informacje o naszych kosztach. Chodzi tu o czynsz, rachunki za media, czy też raty innych kredytów. Jeżeli według banku, nasze dochody będą zbyt niskie, na pewno kredytu nie dostaniemy.

Oczywiście każdy bank ma swoje procedury związane z pożyczaniem pieniędzy i w każdym sprawdzanie klienta wygląda inaczej. Dlatego jeżeli w jednej instytucji pieniędzy nie otrzymamy, spróbujmy złożyć wniosek w innej, która ma może łagodniejsze kryteria wobec swoich klientów.