Zapewne każdy z nas słyszał o tak zwanej dziurze ozonowej – jest to zapewne pierwsze skojarzenie, które pojawia się, kiedy słyszymy pojęcie „ozon”, ale nie każdy może powiedzieć coś więcej na temat samego ozonu. Jest on składnikiem warstwy ozonowej znajdującej się w górnej partii atmosfery, gdzie pełni bardzo ważną funkcję dla rozwoju życia na Ziemi. Gdyby nie on, szkodliwe promieniowanie UV wyrządziłoby poważne szkody na planecie.

Ozon występuje także w warstwie przyziemnej, ale tutaj nie pełni już funkcji ochronnych, a wręcz przeciwnie – szkodzi zdrowiu i w dużym stopniu może powodować choroby i powikłania zdrowotne. Dlatego o ozonie można powiedzieć, że ma zarówno skutki pozytywne, jak i negatywne, w zależności od tego, w której części atmosfery występuje.
Ozon jako odmiana tlenu, występuje w otaczającym nas powietrzu. Posiada właściwości wykorzystywane do stworzenia tak zwanych generatorów ozonu – urządzeń, dzięki którym można przede wszystkim oczyścić powietrze i pozbawić go przykrych zapachów. Generator wytwarza ozon, który, w odpowiedniej ilości i stężeniu, korzystnie likwiduje zanieczyszczenia, dzięki swoim właściwościom dezynfekującym, grzybobójczym i bakteriobójczym. To przydatne urządzenie może znaleźć szerokie zastosowanie w zależności od potrzeb. Najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem ozonu jest dezynfekcja wody, umożliwiająca jest bezpieczne użytkowanie. Ale oprócz wody ozon może oczyścić powietrze, jakim oddychamy w pomieszczeniach, w których przebywamy. Likwiduje on np. bakterie i grzyby obecne w kratkach wentylacyjnych.

Generatory ozonu warto polecić alergikom, którzy narażeni są na szkodliwe działanie zanieczyszczeń, a także osobom podatnym na różnego rodzaju infekcje. Wytwarzany ozon skutecznie zwalcza pleśnie i grzyby oraz likwiduje bakterie, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Odświeżenie powietrza polega również na wyeliminowaniu niemiłych zapachów przez zupełne ich zwalczenie, a nie tylko zamaskowanie.

Generatory ozony, inaczej zwane ozonatorami, są bezpieczne w stosowaniu, gdyż nie przekraczają dopuszczalnych norm, wpływających na zdrowie człowieka, dlatego cieszą się szerokim zastosowaniem w procesach dezynfekcji. Jako trzyatomowa cząsteczka po zadziałaniu niszcząco na bakterię pozostawia po sobie czystą cząsteczkę tlenu. Jego obecność więc poprawia także funkcjonowanie tkanek, dzięki odpowiedniemu ich natlenianiu.
Ozonator umożliwia dezynfekcję zarówno powietrza, jak i żywności i wody. Znane są bowiem metody czyszczenia zbiorników wodnych ozonem czy oczyszczanie wody spożywczej. Szerokie zastosowanie generatorów powinno nakłonić do ich zakupu.