W dzisiejszych czasach mamy praktycznie nieograniczony dostęp do pożyczek. Oglądając ciekawy film w telewizji (o atrakcyjnej porze reklamowej) praktycznie nie ma szans abyśmy trafili na blok reklamowy w którym nie reklamuje się pożyczek. W końcu się nie ma co dziwić. Co raz to więcej zagranicznych firm inwestuje w Polsce otwierając swoje oddziały gdyż ma tutaj ogromny rynek konsumentów liczących sobie około czterdziestu milionów osób (jeden z większych pod względem populacji kraj Unii Europejskiej).

Kiedyś aby otrzymać pożyczkę należało mieć zaświadczenie o zarobkach pobrane z zakładu pracy oraz solidne zabezpieczenie plus oczywiście swoje trzeba było odstać w kolejce. Dzisiaj branie kredytów oraz pożyczek powiedzmy do kwoty trzech-czterech średnich wynagrodzeń w przedsiębiorstwach jest dziecinne proste. Z jednej strony ułatwia nam to technologia gdyż banki mają dzisiaj o klientach o wiele więcej informacji niż miało to miejsce kiedyś. Dziś około siedemdziesięciu pięciu wynagrodzeń pracowniczych wpływa bezpośrednio na konta tak więc to czy pracujemy czy nie oraz ile zarabiamy nie stanowi dla banków nawet najmniejszej tajemnicy. Nie tylko samo zaciąganie kredytów czy też pożyczek jest zdecydowanie prostsze niż miało to miejsce kiedyś więcej! Gdy tylko założymy konto nawet przed pierwszym wpływem bank sam skontaktuje się z nami (dziś prawie każdy ma telefon komórkowy) i zaproponuje nam kredyt lub pożyczkę z własnej woli. Jest to więc dosyć agresywna polityka marketingowa lecz w dzisiejszych czasach banki zrobią praktycznie wszystko aby zdecydowanie zwiększyć sprzedaż i poprawić swoje wyniki finansowe – a doradcy klienta za każdy wzięty kredyt mają oczywiście dosyć wysokie premie.

Tak więc reasumując opłaca to się dosłownie każdemu – ale to czy kredyt zostanie spłacony zależy już tylko i wyłącznie od nas. Oczywiście w przypadku gdy bank nie ma jeszcze kompleksowych informacji o naszych dochodach (na przykład pół roku prowadzenia konta na które spływa nasze wynagrodzenie) to na pewno nie zaproponuje nam tak wysokiego kredytu lub pożyczki jak byśmy chcieli jednak po dostarczeniu odpowiednich zaświadczeń na pewno nie będzie to stanowiło problemu. Jeśli natomiast jesteśmy emerytami lub rencistami i mamy dożywotni dochód w stałej waloryzowanej raz w roku wysokości to można powiedzieć że jesteśmy najlepszymi klientami takiego banku. Na takich klientów banki tylko czekają. Natomiast my powinniśmy dokładnie kontrolować swoje finanse i zadłużać się tylko do tego stopnia na ile pozwalają nam nasze dochody – a więc zdolność do spłaty zadłużenia.