Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia byłoby, aby kobieta sama kupowała sobie biżuterię, bez konieczności dyskutowania o tym z mężem czy też wręcz uzyskania jego zgody. Dzisiaj nie ma w tym kompletnie nic dziwnego – wręcz przeciwnie: panowie jak ognia unikają sytuacji, w której będą musieli przekroczyć próg zakładu jubilerskiego albo sklepu z biżuterią. Dlatego jeśli w czasie rozmowy damsko – męskiej pojawi się zwrot taki jak biżuteria srebrna lub podobny – płeć brzydsza woli pozostawić decyzję swoim partnerkom.

Oczywiście z drugiej strony stoi też konieczność kupowania biżuterii jako prezentu – z okazji rocznicy, urodzin, imienin czy nawet bez żadnej szczególnej przyczyny. W takich przypadkach jest jednak wyjście dla tych, którzy nienawidzą wybierać – decyzję mogą pozostawić albo samemu jubilerowi – co grozi przypadkiem, w którym zostanie wybrany wyjątkowo drogi, ale kompletnie bezwartościowy prezent – lud zdać się na osąd siostry lub koleżanki, która najlepiej zna naszą drugą połówkę. Niekiedy doskonałym wyjściem jest też poczytanie o biżuterii w Internecie i zdecydowanie się na kupno kolekcji, pierścionka lub kolczyków znanych projektantów czy marek – jak chociażby Swarovski, będący chyba najczęściej wybieranym jubilerem spośród wszystkich masowych produkcji.

Dla niezdecydowanych pozostaje oczywiście opcja… kupienia innego prezentu dla swojej dziewczyny, a wybór biżuterii wolą pozostawić na późniejszy czas lub po prostu dla świętego spokoju osobiście zabrać dziewczynę do sklepu i kupić to, co sama sobie wybierze. Oczywiście w granicach rozsądnej ceny.