Od 1 lipca w naszym kraju zaczęła obowiązywać śmieciowa, która w bardzo ciekawy sposób premiuje odpowiednią segregację śmieci. W innych krajach europejskich selektywna zbiórka odpadów trwa już od wielu lat. Warto się zatem przyjrzeć jak to robią nasi zachodni sąsiedzi.

Segregacja odpadów w Szwecji

Mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego to bez wątpienia weterani w segregowaniu różnego rodzaju odpadów. Nic w tym dziwnego. Robią to już od ponad 20 lat, a dzieci w szkołach i przedszkolach już od najmłodszych lat są nauczane w jaki sposób selektywnie sortować śmieci oraz dlaczego w ogóle warto to robić. Właśnie dlatego w Szwecji niemal każdy bez wyjątku wie jak gromadzić odpady i wszyscy bez zbędnego namysłu tak robią. W niektórych częściach Szwecji śmieci dzieli się niekiedy na osiem różnych frakcji takich jak gazety, papier, opakowania papierowe, metal, plastik, metal, odpady po żywności oraz szkło i odpady zmieszane.

Segregacja odpadów w Niemczech

Niemcy podobnie jak Szwedzi segregują odpady od niemal ćwierćwiecza i bez wątpienia są jednym z europejskich liderów jeśli chodzi o sortowanie i ponowne wykorzystanie śmieci. U naszego sąsiada zza Odry niemal 100% wszystkich gospodarstw domowych bardzo regularnie segreguje swoje odpady, a corocznie obliczany wskaźnik powtórnego wykorzystania selektywnie zebranych śmieci wynosi tam aż 62%. Skąd taki wynik? Otóż ponad 10 lat temu wprowadzono w Niemczech zakaz wywozu odpadów, które wypełniały kosze na śmieci, na wysypiska. Od tego czasu są one regularnie poddawane ponownemu przetworzeniu lub kompostowane albo po prostu bezpiecznie spalane.

Ponadto wywóz odpadów w Niemczech jest niezwykle kosztowny, natomiast dobrze posegregowane surowce wtóre można wywieźć po znacznie niższej cenie, a w niektórych przypadkach nawet bezpłatnie. Z uwagi na to, że w Niemczech segreguje się śmieci od bardzo wielu lat, w tamtejszych sklepach można znaleźć bardzo dużo ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań tj. stelaże na worek na śmieci, które pozwalają na zorganizowanie całkiem sprawnie działającego systemu funkcjonalnego systemu zbiórki selektywnej.

Segregacja odpadów w Belgii

Belgia bez wątpienia należy do grona tych europejskich państw, które również mogą się pochwalić ogromnym doświadczeniem w selektywnej zbiórce oraz ponownym wykorzystywaniu odpadów. Od roku 2010 segregowanie odpadów jest tam obowiązkowe i kontrolowane przez prawo. Najczęściej odpady w Belgii są dzielone na cztery frakcje takie jak plastik, papier, szkło oraz odpady zmieszane. W niektórych regionach kraju można również osobno gromadzić odpady zielone. Zgodnie z prawem jeśli ktoś segreguje odpady nieprawidłowo grozi mu dość wysoka kara finansowa. Jeżeli ktoś nieprawidłowo segreguje odpady,
Segregowanie odpadów w Belgii jest w tym kraju traktowane jako jeden z normalnych obowiązków domowych, w który angażują się wszyscy domownicy.

Polska w tej kwestii musi jeszcze sporo nadgonić, ale z pewnością jest na bardzo dobrej drodze.
Sklep www.SmartBin.pl stojaki na worki na śmieci już od 48 zł – zapraszamy!