Od dawnych czasów moda która dotyczyła obuwia szła w parze z modą na dane typy obuwia dostosowane do danego typu ubioru. Przez wiele lat panowały pewne rodzaje butów, mogłoby się wydawać że trwale i na długie lata. Lecz współcześni projektanci stawiają głównie na zaskakiwanie. W przemyśle obuwniczym również co kilka lat ukazują się i przez jakiś czas królują kolejne wzory. Typowe przykłady to na przykład jazzówki, saszki i mokasyny.

Rodzaj pierwszy, jazzówki to obuwie wzorowane na obuwiu męskim do jazzowego tańca. Jazzówki mają sznurówki, mają typowe przeszycia na bokach i płaską podeszwę. To buty niezwykle charakterystyczne i nie bardzo pasujące do codziennego stroju, ani do letnich sukienek. Z tego powodu że jazzówki imitują buty męskie, pasują doskonale do garniturów, spodni i nieco luźniejszych strojów w zestawie ze spodniami. Inne bardzo nietypowe buty także nie powinny być zakładane do spódnic czy wytwornych sukni. Są to mokasyny, czyli buty ze skóry z bardzo charakterystycznym szwem dookoła palcowej części buta i okrągłych czubkach. Z założenia mokasyny też nie są robione z obcasami, gdyż mają to być buty głównie praktyczne i nadające się na zwykłe chodzenie. Nosić je można do luźnych spodni z materiału, dłuższych spódnic albo do dżinsów.

Saszki to model butów ubieranych na chłodniejsze dni, gdyż są to buty z niewielką luźną cholewką. Saszki są także płaskie na podeszwie i z zaokrągleniem przy palcach. Z tego powodu także i one będą się nadawać do ubrania z codziennymi strojami. Idealnie będą pasować do rurek czy getrów. Pewne kobiety lubią je zestawiać także z krótkimi spódniczkami, lecz tutaj potrzebna jest idealna figura.