Obecnie oczyszczacze powietrza cieszą się coraz większą popularnością. Ich dobroczynne działanie oraz szybko widoczne efekty sprawiają, że tego typu sprzęty zagościły już na stałe w wielu domach. Urządzenia oczyszczające polecane są szczególnie dla alergików, którzy borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami.

Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza dla alergika?

W dzisiejszych czasach zaobserwować można wzrost liczby osób, które uskarżają się na rozmaite alergie. Objawami są problemy z oddychaniem, duszność, uporczywy katar i kaszel oraz łzawienie oczu. Problem ten jest najbardziej dokuczliwy wiosną, w czasie pylenia roślin. Nie można bagatelizować objawów alergii, gdyż nieleczona może ona doprowadzić nawet do astmy. Polecanymi urządzeniami dla alergików są wysokiej jakości tanie oczyszczacze powietrza lub droższe, nowocześniejsze modele, wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Alergicy, jako że są bardziej wymagającymi klientami, powinni postawić na sprzęt posiadający wielostopniową filtrację powietrza. Dzięki nim możliwe jest wyeliminowanie większości zanieczyszczeń występujących w powietrzu. Naprzeciw oczekiwaniom klientów powstały nowoczesne technologie, takie jak Flash Streamer lub Plasmacluster.
Technologia Flash Streamer

Dzięki tej technologii możliwe jest pozbycie się nawet 99% szkodliwych substancji zawartych w powietrzu. Oczyszczacze wyposażone w technologię Flash Streamer usuwają wiele różnego rodzaju alergenów, pyłków, wirusów, grzybów oraz dymu papierosowego. Dzieje się to dzięki obecnym w urządzeniu sześciu stopniom filtracji. Zanieczyszczone powietrze podlega procesowi jonizacji i utleniania przez rodniki hydroksylowe.
Technologia Plasmacluster
Jej praca polega na usuwaniu chorobotwórczych patogenów i brzydkich zapachów. Jest to technologia jonowa, która charakteryzuje się wytwarzaniem i uwalnianiem do powietrza jonów ujemnych oraz dodatnich. Technologia Plasmacluster zyskała wiele wyróżnień i certyfikatów.

Sposób działania oczyszczacza powietrza

Zarówno tani oczyszczacz powietrza, jak i droższe modele mają podobny sposób działania. Urządzenia te są zazwyczaj niewielkie, co ułatwia ich usytuowanie w dowolnym miejscu. Ich praca polega na filtrowaniu powietrza, a równocześnie oczyszczaniu go ze szkodliwych zanieczyszczeń. Wentylator zasysa powietrze, oczyszcza je i odprowadza z powrotem do pomieszczenia.
Zależnie od rodzaju urządzenia, może ono posiadać różnego rodzaju filtry. Podstawowe z nich to filtr HEPA oraz węglowy. Bardziej zaawansowane i nowocześniejsze modele posiadają również filtry dodatkowe np.: elektrostatyczny, fotokatalityczny, tkaninowy i wodny. Filtry umożliwiają oczyszczenie powietrza z kurzu, bakterii, roztoczy, pierwotniaków, grzybów, wirusów, a także z tworzących smog, pyłów PM 2.5 i PM 10.

Dodatkowe funkcje oczyszczaczy dla alergików

Niektóre tanie oczyszczacze powietrza nie zawierają przydatnych funkcji dodatkowych, do których należą:
Tryb nocny – wiele osób w ciągu dnia spędza co najmniej kilka godzin poza domem, przez co urządzenie zostaje uruchomione dopiero wieczorem. Zatem, jeżeli oczyszczacz ma wypełnić swoje zadanie, musi być wyposażony w nocny tryb pracy.
Funkcja jonizacji – urządzenia wyposażone w jonizator cechują się dużą efektywnością, działają bowiem w sposób mechaniczny. Oczyszczone w ten sposób powietrze wypełnia całe pomieszczenie, zniszczone zostają również czynniki chorobotwórcze znajdujące się na podłodze i ścianach.
Funkcja nawilżania – oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania mogą być doskonałym wyborem na zimowe sezony grzewcze. Wysuszone powietrze dodatkowo obciąża alergika i może wywoływać dodatkowe dolegliwości. Funkcje oczyszczania i nawilżania sprawią, iż powietrze będzie czyste, a wytworzona mgiełka podniesie jego wilgotność.
Higrometr – dzięki tej funkcji nie musimy kontrolować poziomu wilgotności, zrobi to bowiem za nas zaprogramowany czujnik.

Różnice cenowe

W trosce o zdrowie, ale i portfel, alergicy powinni dokładnie przeanalizować ofertę rynkową i konkurencyjne ceny. Droższe urządzenie posiada zwykle więcej funkcji niż tani oczyszczacz, trzeba się jednak zastanowić nad przydatnością poszczególnych funkcjonalności. Nie zawsze najlepszym wyborem jest kupno najdroższego oczyszczacza.