Wizyta u ginekologa jest dla wielu kobiet stresująca i krępująca. Ale nie musi wcale taka być, jeśli się do niej odpowiednio przygotujemy.

Niezbędne informacje

Wizyta u ginekologa zawsze zaczyna się od bardzo dokładnego wywiadu. W jego trakcie padnie między innymi pytanie o datę pierwszej i ostatniej miesiączki. Zanim wejdziesz do gabinetu, przypomnij sobie te dwie daty. Jeżeli wcześniej robiłyśmy badania diagnostyczne, jeśli jesteśmy po leczeniu ginekologicznym, na wizytę zabieramy ze sobą ostatnie wyniki. W trakcie wizyty mogą paść także inne ważne pytania. Lekarz może nas zapytać, czy okresy są regularne, czy są w normie, czy może raczej obfite lub skąpe.

Jak się ubrać?

Na wizytę najlepiej jest założyć wygodne ubranie. Najbardziej sprawdza się spódnica. Nie we wszystkich gabinetach ginekologicznych są parawany i specjalne narzutki, którymi osłonisz się i poczujesz bardziej komfortowo.

Kilka dni przed wizytą

Musisz odstawić globulki dopochwowe. Nie stosuj także irygacji pochwy. Jeżeli zajdzie konieczność zbadania czystości pochwy, zarówno irygacja, jak i globulki mogą zniekształcić jej wynik. Przez dwie doby przed wyznaczoną datą wizyty powstrzymaj się także od współżycia.

W dniu wizyty

Weź prysznic. Nie stosują płynów, żelów ani pudrów do higieny intymnej. Zapach wydzieliny z pochwy może być dla lekarza źródłem bardzo ważnych informacji. Przed wejściem do gabinetu opróżnij pęcherz.

Jak przygotować się do badań diagnostycznych?

Niektóre badania wymagają specjalnych przygotowań. Dzięki temu uzyskane wyniki będą w pełni wiarygodne.

USG przezpochwowe może być wykonane w każdym dniu cyklu, także podczas miesiączki. Przed wejściem do gabinetu musi pamiętać o opróżnieniu pęcherza moczowego. Jeśli ukończyłaś 50 lat badanie to powinnaś wykonać raz do roku.

Cytologia nie wybieraj się na to badanie, jeżeli stosujesz globulki dopochwowe. Najpierw zakończ leczenie. Dzień przed badaniem powstrzymaj się od współżycia. Nie rób także irygacji pochwy. Tylko wtedy wyniki cytologii będą wiarygodne. Cytologię rób raz w roku lub w terminie, który został podany na ostatnim wyniku.

Kolposkopia może zostać zlecona jeśli wyniki cytologii wzbudza wątpliwości lekarza. Jest wykonywana przy pomocy kolposkopu – wziernika, który jest wprowadzany do pochwy. Badanie to jest bezbolesne i bezpieczne, może więc zostać wykonane nawet, jeśli jesteś w ciąży. Kolposkopii nie wykonuje się w trakcie miesiączki.

USG piersi i mammografia możesz je wykonać w dowolnym dniu cyklu. Jednak najlepiej jest je wykonać kilka dni po zakończeniu miesiączki. Piersi nie będą wówczas nabrzmiałe i bolesne. USG piersi rób raz w roku. Pierwszą mammografię powinnaś zrobić po 40. roku życia. W dniu, kiedy będziesz ją robić nie używaj dezodorantów i balsamu do ciała pod pachami oraz w okolicy klatki piersiowej.

Wszystkie te badania diagnostyczne możesz wykonać prywatnie lub ze skierowaniem w ramach ubezpieczenie NFZ. Ze skierowaniem są bezpłatne.

Kontrolna wizyta u lekarza ginekologa nie musi być stresująca, nie musimy się też jej krępować.